MATCHA, OCZYSZCZANIE ORGANIZMU, PIEKNA SKÓRA I ODSTRESOWANIE

Rezultaty już są ! Badania kliniczne pokazują je wyraźnie. Picie uwalnia od stresu – picie zielonej herbaty, oczywiście. 🙂

Legendarne już korzyści zielonej herbaty – zrzucenie zbędnych kilogramów, wzmocnienie systemu immunologicznego i wiele innych – to wszystko stawia zieloną herbatę na szczycie listy super zdrowych potraw. Teraz również efekt relaksacji zielonej herbaty został udowodniony w laboratorium.

Za tą całą „magię” odpowiedzialna jest L-teanina. Po raz pierwszy została odkryta w 1949 roku. Teaninę można znaleźć właściwie wyłącznie w liściach herbaty. Jest jeszcze w jednym z grzybów, ale o ileż trudniej relaksować się z talerzem grzybów… Z filiżanką zielonej herbaty jest znacznie przyjemniej, czyż nie ?

Testy kliniczne dotyczące wpływu teaniny na relaksację przyniosły nieoczekiwane rezultaty. Japońscy badacze odkryli, że wolontariusze odczuwali stan relaksu w około 30-40 minut po zażyciu do 200 mg teaniny. To znaczy tylu, ile jest w 5 filiżankach herbaty.
Obecność teaniny ma różnorodny wpływ na organizm. Twoje fale mózgowe zaczynają wchodzić stan alfa. To znakomity objaw relaksu. Fale mózgowe alfa pojawiają się, kiedy jesteś zrelaksowana i spokojna, ale wciąż nie senna – jak po masażu lub gorącej kąpieli, albo podczas medytacji.

W tym samym czasie teanina zwiększa poziom GABA w Twoim mózgu. GABA jest przekaźnikiem nerwowym łączonym z poziomem dopaminy i serotoniny. Ten skomplikowanie brzmiący koktajl w efekcie daje pełen relaks. A co więcej, teanina również obniża ciśnienie krwi. OK, obniżanie ciśnienia krwi jest póki co udowodnione na szczurach, ale kolejne testy trwają…

Tak więc, jeśli jesteś zestresowana i zezłoszczona, zrelaksuj się kilkoma filiżankami zielonej herbaty. Powinnaś poczuć relaks już po około 30 minutach. Teanina nie spowoduje senności, ale jeśli wypijesz zieloną herbatę przed pójściem spać, badania pokazują, że będziesz spać lepiej i obudzisz się w świetnej kondycji.

Doceniasz korzyści zdrowotne płynące ze spożywania zielonej herbaty ? Najnowsze badania pokazują, że może ona mieć głęboki wpływ na zdrowy wygląd skóry. Z badań tych wynika, że zielona herbata może pomóc w leczeniu skóry po poparzeniu słońcem, może powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry, a nawet poprawić karnację. Co ważne, może również pomóc w ochronie przed niektórymi nowotworami skóry.

Wygląda to jak opis cudownego napoju. Zbyt dobre, by było prawdą ?

Może i tak wygląda….. Bardzo często wiara w skuteczność specyfików i eliksirów stosownych przez wieki jest oparta na prawdopodobieństwie, że jednak działają, nawet jeśli nie rozumiemy jeszcze, w jaki sposób. Dziś wiara oparta o prawdopodobieństwo spotyka się z udowodnioną laboratoryjnie wartością !

Z badania Centrum Medycznego Cedars-Sinai wynika, że zielona herbata blokuje rozwijanie się płytki miażdżycowej w arteriach. Zielona herbata od wielu lat jest rośliną leczącą wielu pacjentów odwiedzających kardiologów i przynosi rewelacyjne rezultaty. Nie pomaga rozpuszczać płytek miażdżycowych, ale pomaga w unikaniu formowania się nowych płytek. Zielona herbata niekoniecznie musi być pita. Można spożywać ją w naleśnikach, lodach, ciastach, etc. – koniecznie sprawdź nasze przepisy !
Polifenole zawarte w zielonej herbacie, znane szerzej jako katechiny, zawierają silne przeciwutleniacze. Główną ochronną katechiną w zielonej herbacie jest galusan epigalokatechiny (EGCG). W Medical College of Georgia odkryto, że EGCG może reaktywować obumierające komórki. EGCG może również przyspieszyć proces różnicowania się nowych komórek skóry. Dzięki tej obserwacji możliwe jest tworzenie formuł, które wspierają zdrowie skóry i zwalczają jej choroby takie jak łuszczyca, trądzik różowaty, czy skaleczenia.
Jeśli rana nie jest właściwie opatrywana, pojawia się na niej tkanka bliznowata. Właściwie stosowane EGCG  może spowodować, że komórki tkanki bliznowatej odmłodzą się i przekształcą się w normalne zdrowe komórki eliminując brzydkie blizny. Ta technologia może pomóc wielu osobom z ranami skóry, takim jak na przykład ofiary poparzeń.
Obecnie prowadzi się wiele badań, poszukując innych korzyści zielonej herbaty dla skóry i ogólnie dla zdrowia. Naukowcy spodziewają się odkryć wiele poważnych i głębokich dobrodziejstw zielonej herbaty. Jak wspomniałam już, używanie środków pielęgnacji skóry zawierających zieloną herbatę (nie mylić z aromatyzowaniem) może pomóc ochronić skórę od szkodliwego działania słońca. Takie właśnie kosmetyki pobudzają nowe komórki do wzrostu.

Włączając zieloną herbatę do swej codziennej diety, pijąc ją, czy też spożywając w pokarmach możesz żyć zdrowiej !

Zachęcam do regularnego sprawdzania naszych przepisów !