MATCHA I ODCHUDZANIE

W ciągu ostatnich kilku lat herbata zyskała duże zainteresowanie ze względu na swe właściwości zdrowotne. Przez wieki, kultury azjatyckie używały herbaty jako medykamentu. Współczesna nauka udowadnia to, co Azjaci wiedzą od dawna – herbata przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

Wśród herbat, zielona herbata dostarcza najwięcej korzyści dla zdrowia. To dlatego, że zielona herbata, w przeciwieństwie do czarnej herbaty, nie jest poddawana fermentacji. Liście zielonej herbaty w swym naturalnym, niefermentowanym stanie, zachowują wszystkie swe naturalne przeciwutleniacze znane, jako katechiny.

Przeciwutleniacze są ważne dla naszego zdrowia, ponieważ chronią nasze ciało od wolnych rodników. Wolne rodniki są tworzone jako produkt uboczny procesu trawienia. Powodują one niekontrolowane niszczenie naszych komórek i DNA, prowadząc do chorób i starzenia się organizmu.

Przeciwutleniacze kontrolują wolne rodniki, zapewniając ich wydzielenie z organizmu zanim spowodują zniszczenia. Przeciwutleniacze znajdują się w wielu roślinach, włączając owoce, warzywa, kakao i kawę. Jednak okazuje się, że najmocniejsze przeciwutleniacze znajdują się w herbacie. Głównym przeciwutleniaczem (katechiną) w herbacie jest substancja znana jako EGCG.

Stosowanie EGCG może zmniejszać ryzyko raka, chorób serca i choroby Alzheimera. EGCG naturalnie reguluje poziom cukru we krwi, tak więc może pomagać w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. EGCG ma również znaczący udział w pozbywaniu się zbędnych kilogramów.

Przez lata uważano, że zielona herbata pomaga stracić na wadze z uwagi na zawieranie kofeiny. Kofeina była prezentowana jako środek przyspieszający metabolizm, pomagający spalić więcej kalorii każdego dnia.

Jednak przeprowadzono badania, które wskazują, że zielona herbata, która również zawiera niewielkie ilości kofeiny, jest bardziej efektywna w pozbywaniu się otyłości niż napoje i przekąski z zawartością kawy. Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż czarna herbata, kawa, cola, a pomimo tego pomaga tracić na wadze bardziej niż napoje lub przekąski kawowe. Sugerowało to, że coś w połączeniu z kofeiną jest tak efektywnym środkiem.

Uważa się, że tym magicznym składnikiem, który czyni zieloną herbatę bardziej efektywną w diecie odchudzającej od czynników kofeinowych jest katechina – głównie EGCG. By pogłębić tę teorię, w Japonii przeprowadzono badanie na zdrowych japońskich mężczyznach, którzy mają nadwagę.

Uczestnicy tego badania zostali podzieleni na grupy, w których były osoby z podobnymi wagami i wskaźnikami BMI (Body Mass Index). Podczas dwunastotygodniowego badania uczestnicy mieli podawaną albo herbatę zawierającą 690 mg katechiny albo herbatę zawierającą jedynie 22 mg katechiny.

Pod koniec badania, grupa spożywająca codziennie większą ilość katechiny w herbacie straciła znacząco bardziej na wadze. Dodatkowo, ich BMI, obwód pasa i ogólnie ilość tłuszczu w organizmie zostały zmniejszone znacząco bardziej niż w grupie spożywającej mniejsze ilości katechiny. Również poziom cholesterolu został istotnie ograniczony.

Jest to kolejne badanie z długiej listy innych badań – podkreślające korzyści płynące z katechiny, którą zawiera zielona herbata. Jedną z najwspanialszych korzyści płynących ze spożywania zielonej herbaty jako suplementu zdrowia, poza traceniem na wadze i ogólną ochroną zdrowia jest fakt, że zielona herbata praktycznie nie przynosi efektów ubocznych, jeśli pijesz ją w normalnych porcjach (do 4-5 filiżanek dziennie).

Zielona herbata jest zdrowym napojem i przekąską. Jest dobrze tolerowana przez większość ludzi, również przez tych, którzy są wrażliwi na kofeinę. Tak więc, nawet jeśli zielona herbata nie pomoże Ci zrzucić zbędnych kilogramów, możesz relaksować się i być pewną, że spożywasz perfekcyjnie zdrową i bezpieczną przekąskę. Dodatkowo chronisz swoje ciało przed wieloma poważnymi chorobami takimi jak choroby serca, czy nowotworami.

Wiele badań łączy zieloną herbatę ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca. Najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że zielona herbata może redukować poziom cholesterol we krwi i zapobiegać odkładaniu się płytek miażdżycowych w arteriach krwionośnych. Zablokowane arterie mogą spowodować atak serca i udar.

Dodatkowo zieloną herbatę łączy się ze zmniejszaniem ryzyka niektórych nowotworów. Kultury, w których zielona herbata jest często konsumowana cechują się znacząco niższym współczynnikiem powstawania nowotworu piersi, nowotworu płuc, nowotworu prostaty i nowotworów żołądkowo-jelitowych. W niektórych badaniach zielona herbata jest wskazywana jako efektywna pomoc w leczeniu niektórych form raka.

Jak widzisz, picie zielonej herbaty jest dobrym pomysłem nawet, jeśli nie chcesz stracić na wadze. A jeśli próbujesz zrzucić kilka kilogramów, regularne spożywanie zielonej herbaty może znacznie pomóc zgubić te kilogramy szybciej i łatwiej.

Specjalnie przygotowany zestaw można zamówić tu: kliknij teraz i sprawdź ofertę

Od tysięcy lat herbata była wykorzystywana przez ludzi, jako środek wspomagający utratę wagi. Niektóre składniki zielonej herbaty są szczególnie pomocne w pozbywaniu się zbędnych kilogramów. Są trzy niesamowite składniki w herbacie, które działając jednocześnie, wpływają na metabolizm i system nerwowy – pomagając stracić na wadze i później utrzymać ją na właściwym poziomie.

Twarde dowody naukowe pozwalają łączyć picie zielonej herbaty z utratą wagi. Wyjaśniają synergię składników, które są niezawodne w odchudzaniu: koefiny, L-teaniny i galusanu epigalokatechiny (EGCG).

  • KOFEINA

Kofeina nie jest z gruntu zła. Jest naturalnym stymulatorem, który uruchamia proces termogenezy, czyli wytwarzania ciepła w organizmie. Proces ten jest kluczowy w utracie wagi;  jest to sposób, w jaki molekuły są „spalane”. Energia cieplna jest dzielona na kalorie. Im więcej energii jest zużywane, tym więcej kalorii spalasz. Wiele badań pokazało, że kofeina zwiększa w organizmie wydatkowanie energii. Opracowanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition w 1989 roku jest podsumowane następująco: “kofeina w zwyczajowo stosowanych dawkach może mieć znaczący wpływ na bilans energetyczny organizmu i może wspierać termogenezę w leczeniu otyłości.”

W innym opracowaniu opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition w 1999 roku, naukowcy badali korzystanie z ekstraktów z zielonej herbaty. Odkryli, że zielona herbata nie tylko wspiera termogenezę, ale w przeciwieństwie do kofeiny, która poza tym pobudza Twój system nerwowy i przyspiesza puls, spożywaniu ekstraktów zielonej herbaty nie towarzyszyło zwiększanie pulsu. Podsumowując te dwa badania można wnioskować, że spożywanie zielonej herbaty zwiększa spalanie kalorii i poprawia utratę wagi bez zwiększania pulsu.

  • L-TEANINA

L-teanina jest aminokwasem niebiałkowym, z którego w 1-2% składają się liście herbaty. Kofeina stanowi tylko około 0,5% wagi liści herbaty.

L-teanina z łatwością pokonuje barierę krew-mózg i wpływa na poziom serotoniny i dopaminy. L-teanina pobudza emitowanie fal mózgowych alfa, prowadząc do stanu głębokiego relaksu i jednocześnie czujności umysłowej. Sprzyja w ten sposób zrelaksowaniu i czujności umysłu bez stosowania środków uspokajających oraz hamuje niepożądane działania kofeiny.

L-teanina dzięki swemu wpływowi na fale mózgowe alfa, jest naturalnym lekarstwem uwalniającym od stresu, niepokoju i napięcia nerwowego.

Kiedy poziom stresu maleje, zmniejsza się również poziom kortyzolu, hormonu, który kiedy jest stymulowany, zwiększa apetyt i wpływa na miejsce przechowywania tłuszczu w organizmie człowieka (głownie w rejonie brzucha).

Wygląda na to, że L-teanina nie tylko odwraca niepożądane działanie kofeiny, ale również sprzyja redukcji poziomu stresu, co z kolei zmniejsza apetyt i przechowywanie tłuszczu w Twoim ciele.

  • EGCG

EGCG jest więcej niż tylko potężnym przeciwutleniaczem. Tworzy bardzo silną kombinację z kofeiną oraz L-teaniną i jest potężnym czynnikiem stymulującym utratę wagi. Badania pokazały, że ekstrakty zielonej herbaty (zawierające EGCG) znacząco powstrzymują działanie enzymów w trzustce pomagając trawić tłuszcz in vitro (w teście w probówce), co oznacza, że może to przekładać się w redukcję tłuszczu u ludzi.

Zatem kiedy następnym razem będziesz rozważała dietę prowadzącą do utraty wagi, powinnaś zdecydowanie przyjrzeć się stosowaniu zielonej herbaty, aby w łatwy i efektywny sposób zrzucić zbędne kilogramy.

Specjalnie przygotowany zestaw można zamówić tu: kliknij teraz i sprawdź ofertę