logo freshandgreen

DARMOWA dostawa od 250 zł

14 DNI na zmianę decyzji

100% zdrowia i smaku

Badania potwierdzają: picie zielonej herbaty uwalnia od stresu

matcha i stres

Matcha zwalcza stres. Rezultaty już są ! Badania kliniczne pokazują je wyraźnie. Picie uwalnia od stresu – picie zielonej herbaty, oczywiście. 😉

Legendarne już korzyści zielonej herbaty – zrzucenie zbędnych kilogramów, wzmocnienie systemu immunologicznego i wiele innych – to wszystko stawia zieloną herbatę na szczycie listy super-food. Teraz również efekt relaksacji zielonej herbaty został udowodniony w laboratorium.

Za tą całą „magię” odpowiedzialna jest L-teanina. Po raz pierwszy została odkryta w 1949 roku. Teaninę można znaleźć właściwie wyłącznie w liściach herbaty. Jest jeszcze w jednym z grzybów, ale o ileż trudniej relaksować się z talerzem grzybów… Z filiżanką zielonej herbaty jest znacznie przyjemniej, czyż nie ?

Testy kliniczne dotyczące wpływu teaniny na relaksację przyniosły nieoczekiwane rezultaty. Japońscy badacze odkryli, że wolontariusze odczuwali stan relaksu w około 30-40 minut po zażyciu do 200 mg teaniny. To znaczy tylu, ile jest w 5 filiżankach herbaty.
Obecność teaniny ma różnorodny wpływ na organizm. Twoje fale mózgowe zaczynają wchodzić stan alfa. To znakomity objaw relaksu. Fale mózgowe alfa pojawiają się, kiedy jesteś zrelaksowana i spokojna, ale wciąż nie senna – jak po masażu lub gorącej kąpieli, albo podczas medytacji.

W tym samym czasie teanina zwiększa poziom GABA w Twoim mózgu. GABA jest przekaźnikiem nerwowym łączonym z poziomem dopaminy i serotoniny. Ten skomplikowanie brzmiący koktajl w efekcie daje pełen relaks. A co więcej, teanina również obniża ciśnienie krwi. OK, obniżanie ciśnienia krwi jest póki co udowodnione na szczurach, ale kolejne testy trwają…

Tak więc, jeśli jesteś zestresowana i zezłoszczona, zrelaksuj się kilkoma filiżankami zielonej herbaty. Matcha zwalcza stres. Powinnaś poczuć relaks już po około 30 minutach. Teanina nie spowoduje senności, ale jeśli wypijesz zieloną herbatę przed pójściem spać, badania pokazują, że będziesz spać lepiej i obudzisz się w świetnej kondycji.

Zachęcam Cię do poznania wielu przydatnych faktów o herbacie matcha. Najłatwiej będzie, gdy przeczytasz ten wpis: Matcha a zdrowie 

Podobne wpisy