logo freshandgreen

DARMOWA dostawa od 250 zł

14 DNI na zmianę decyzji

100% zdrowia i smaku

Sukces diety, a katechina w zielonej herbacie matcha

matcha i katechina

Matcha i dieta idą w parze. W ciągu ostatnich kilku lat herbata zyskała duże zainteresowanie ze względu na swe właściwości zdrowotne. Przez wieki, kultury azjatyckie używały herbaty jako medykamentu. Współczesna nauka udowadnia to, co Azjaci wiedzą od dawna – herbata przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

Wśród herbat, zielona herbata dostarcza najwięcej korzyści dla zdrowia. To dlatego, że zielona herbata, w przeciwieństwie do czarnej herbaty, nie jest poddawana fermentacji. Liście zielonej herbaty w swym naturalnym, niefermentowanym stanie, zachowują wszystkie swe naturalne przeciwutleniacze znane, jako katechiny.

Przeciwutleniacze – co to jest ?

Przeciwutleniacze są ważne dla naszego zdrowia, ponieważ chronią nasze ciało od wolnych rodników. Wolne rodniki są tworzone jako produkt uboczny procesu trawienia. Powodują one niekontrolowane niszczenie naszych komórek i DNA, prowadząc do chorób i starzenia się organizmu.

Przeciwutleniacze kontrolują wolne rodniki, zapewniając ich wydzielenie z organizmu zanim spowodują zniszczenia. Przeciwutleniacze znajdują się w wielu roślinach, włączając owoce, warzywa, kakao i kawę. Jednak okazuje się, że najmocniejsze przeciwutleniacze znajdują się w herbacie. Głównym przeciwutleniaczem (katechiną) w herbacie jest substancja znana jako EGCG.

Stosowanie EGCG może zmniejszać ryzyko raka, chorób serca i choroby Alzheimera. EGCG naturalnie reguluje poziom cukru we krwi, tak więc może pomagać w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. EGCG ma również znaczący udział w pozbywaniu się zbędnych kilogramów.

Co lepiej spala nasz tłuszcz – kawa, czy herbata ?

Przez lata uważano, że zielona herbata pomaga stracić na wadze z uwagi na zawieranie kofeiny. Kofeina była prezentowana jako środek przyspieszający metabolizm, pomagający spalić więcej kalorii każdego dnia.

Przeprowadzono badania, które wskazują jednak, że zielona herbata, która również zawiera niewielkie ilości kofeiny, jest bardziej efektywna w pozbywaniu się otyłości, niż napoje i przekąski z zawartością kawy. Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż czarna herbata, kawa, cola, a pomimo tego pomaga tracić na wadze bardziej niż napoje lub przekąski kawowe. Sugerowało to, że coś w połączeniu z kofeiną jest tak efektywnym środkiem.

Uważa się, że tym magicznym składnikiem, który czyni zieloną herbatę bardziej efektywną w diecie odchudzającej od czynników kofeinowych są katechiny – głównie EGCG. By pogłębić tę teorię, w Japonii przeprowadzono badanie na zdrowych japońskich mężczyznach, którzy mają nadwagę.

Uczestnicy tego badania zostali podzieleni na grupy, w których były osoby z podobnymi wagami i wskaźnikami BMI (Body Mass Index). Podczas dwunastotygodniowego badania uczestnicy mieli podawaną albo herbatę zawierającą 690 mg katechiny albo herbatę zawierającą jedynie 22 mg katechiny.

Pod koniec badania, grupa spożywająca codziennie większą ilość katechiny w herbacie straciła znacząco bardziej na wadze. Dodatkowo, ich BMI, obwód pasa i ogólnie ilość tłuszczu w organizmie zostały zmniejszone znacząco bardziej niż w grupie spożywającej mniejsze ilości katechiny. Również poziom cholesterolu został istotnie ograniczony.

Matcha i zdrowie

Jest to kolejne badanie z długiej listy innych badań – podkreślające korzyści płynące z katechiny, którą zawiera zielona herbata. Jedną z najwspanialszych korzyści płynących ze spożywania zielonej herbaty jako suplementu zdrowia, poza traceniem na wadze i ogólną ochroną zdrowia jest fakt, że zielona herbata praktycznie nie przynosi efektów ubocznych, jeśli pijesz ją w normalnych porcjach (do 4-5 filiżanek dziennie).

Zielona herbata jest zdrowym napojem i przekąską. Jest dobrze tolerowana przez większość ludzi, również przez tych, którzy są wrażliwi na kofeinę. Tak więc, nawet jeśli zielona herbata nie pomoże Ci zrzucić zbędnych kilogramów, możesz relaksować się i być pewną, że spożywasz perfekcyjnie zdrową i bezpieczną przekąskę. Dodatkowo chronisz swoje ciało przed wieloma poważnymi chorobami takimi jak choroby serca, czy nowotworami.

Wiele badań łączy zieloną herbatę ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca. Najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że zielona herbata może redukować poziom cholesterolu we krwi i zapobiegać odkładaniu się płytek miażdżycowych w arteriach krwionośnych. Zablokowane arterie mogą spowodować atak serca i udar.

Dodatkowo zieloną herbatę łączy się ze zmniejszaniem ryzyka niektórych nowotworów. Kultury, w których zielona herbata jest często konsumowana cechują się znacząco niższym współczynnikiem powstawania nowotworu piersi, nowotworu płuc, nowotworu prostaty i nowotworów żołądkowo-jelitowych. W niektórych badaniach zielona herbata jest wskazywana jako efektywna pomoc w leczeniu niektórych form raka.

Kolejne kroki

Jak widzisz, picie zielonej herbaty jest dobrym pomysłem nawet, jeśli nie chcesz stracić na wadze. A jeśli próbujesz zrzucić kilka kilogramów, regularne spożywanie zielonej herbaty może znacznie pomóc zgubić te kilogramy szybciej i łatwiej.

Specjalnie przygotowany zestaw do matchy można zamówić tu

Zachęcam Cię do poznania wielu przydatnych faktów o herbacie matcha. Najłatwiej będzie, gdy przeczytasz te dwa wpisy: matcha a zdrowie oraz Informacje o Matchy i dowiesz się, czym różni się od zwykłej herbaty.

Podobne wpisy