logo freshandgreen

DARMOWA dostawa od 250 zł

14 DNI na zmianę decyzji

100% zdrowia i smaku

Jak pić, parzyć i przygotować zieloną herbatę matcha

jak przygotować herbatę matcha

Jak przygotować herbatę matcha ? Przygotowanie perfekcyjnej filiżanki herbaty matcha jest banalnie proste:

  • Zagotuj świeżą miękką wodę
  • Pozwól ostygnąć wodzie do 80°C (np. otwórz czajnik i poczekaj 10 minut lub przelej gorącą wodę z naczynia do naczynia 4-5 razy – woda traci 4-5° C przy każdym przelaniu).
  • Wsyp 1 gram herbaty matcha (2 bambusowe łyżeczki lub ½ łyżeczki od herbaty) do czarki
  • Dodaj 80 ml gorącej (80°C) wody
  • Zamieszaj herbatę miotełką aż do uzyskania delikatnej pianki.

Przygotowanie filiżanki herbaty matcha zajmie Ci około 15 sekund.

Jeśli nie masz miotełki, dodaj odrobinę wody do matchy, żeby zrobić gęstą gładką zawiesinę, a później dodaj resztę wody (lub mleka…).

Teraz już wiesz, jak przygotować herbatę matcha.

Czytaj więcej: Herbata Matcha właściwości

Matcha do gotowania jest idealnym składnikiem w wyszukanej i kreatywnej kuchni. Matcha jest zrobiona z najczystszych liści herbaty Tencha zmielonych na puder i w tej postaci matcha może być używana w kuchni. W domu można przygotować ciasta, czekoladę, lody, desery, koktajle, lub przepyszne latte – wszystko z dodatkiem herbaty Matcha. Gorąco zachęcam do odwiedzenia działu z przepisami !

Również branża spożywcza zaczęła rozumieć potencjał rynkowy wspaniałej herbaty matcha. Matcha jest idealnym składnikiem do przygotowywania produktów spożywczych o naturalnym smaku zielonej herbaty. Producenci czekolady, lodów, szefowie restauracji już dziś oferują lody, trufle, czekolady, omlety, makarony, galaretki, koktajle, przeróżne desery, napoje zimne i gorące, na bazie mleka i soków – wszystko o smaku herbaty Matcha.

Parzenie Matchy – Temperatura i jakosć wody mają znaczenie 

Herbata matcha – temperatura wody oraz jakość wody, której używasz do jej przygotowania, to ważny temat. Woda stanowi większą część każdej filiżanki herbaty. Pomimo tego, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak może ona zmienić Twoje doświadczenia związane z herbatą. W tym wpisie poruszę temat znaczenia temperatury i jakości wody stosowanej do przygotowania japońskiej zielonej herbaty matcha.

Herbata matcha temperatura parzenia

Jednym z najczęstszych błędów jest stosowanie wrzącej wody. W rzeczywistości, różne rodzaje herbat mają różne optymalne temperatury i czasy przygotowania. Herbaty delikatniejsze (takie jak biała i oolong) mają zazwyczaj nieco niższą temperaturę zaparzania, podczas gdy inne (takie jak czarna, rooibos czy ziołowa) mogą być przygotowane we wrzącej wodzie. Aby jak najlepiej wykorzystać napar herbaciany, należy go przyrządzić w odpowiedniej, idealnej temperaturze.

Wyższej jakości japońskie herbaty zielone, takie jak matcha, mają niższą temperaturę idealną i dłuższy czas parzenia (w przypadku herbaty matcha stosuje się de facto miotełkę do mieszania zamiast namaczania). Parzenie lub ubijanie miotełką herbaty matcha w niższej temperaturze gwarantuje, że garbniki w herbacie (które sprawiają, że herbata jest gorzka) nie zostaną uwolnione. Odpowiednio przygotowana herbata matcha będzie naturalnie słodka. Ze względu na to, że jest uprawiana w zacienieniu, posiada wyższe stężenie aminokwasu L-teaniny, Niestety, niewłaściwe jej przygotowanie może znacząco zmniejszyć poziom L-teaniny.

Do przygotowania japońskiej zielonej herbaty matcha należy stosować wodę o temperaturze 80-85 stopni Celsjusza.

Jakość: Miękka woda, czy twarda woda

Innym aspektem przygotowywania herbaty, często pomijanym, jest jakość używanej wody. Podczas parzenia każdego rodzaju herbaty, lepsza jest miękka woda, ponieważ pozwala na wydobycie pełnych, prawdziwych smaków herbaty. Użycie twardej wody może zaburzyć delikatny smak herbaty, ze względu na obecne w takiej wodzie minerały. Aktywują one flawonoidy, które mogą zmieniać smak i kolor herbaty.

Woda z kranu najczęściej jest twarda i jej jakość może być bardzo różna w różnych miejscach

A jeśli chcesz dowiedzieć się jak zielona herbata może pozytywnie wpływać na Twoje zdrowie, koniecznie musisz odwiedzić część „Matcha dla zdrowia”. W niej znajdziesz pomoc w odchudzaniu, dowiesz się, jak zielona herbata chroni serce, wspiera zapobieganie cukrzycy, a nawet pomaga w zapobieganiu rozwoju nowotworów, czy też oczyszcza organizm

Podobne wpisy